تامین مالی جمعی چیست؟ Crowdfunding به چه معناست؟ وبلاگ راتا

تامین مالی جمعی چیست؟ Crowdfunding به چه معناست؟

تامین مالی جمعی روشی برای تامین سرمایه اولیه استارت آپ های نو پا است که به علت مشکلات مالی از روند توسعه باز مانده است.

تامین سرمایه جمعی یک روش جمع‌آوری سرمایه یا کمک‌های کوچک مالی است که از طریق یک پلت‌فرم آنلاین، برای حمایت مالی از یک ایده، پروژه یا کسب‌وکار مشخص صورت می‌گیرد. جذب سرمایه مردمی شامل طیف مختلفی از فعالیت‌ها از جمله امدادرسانی به حادثه‌دیدگان، روزنامه‌نگاری، شهروندی، حمایت هنرمندان از سمت طرفداران، کمپین‌های سیاسی، بودجه راه‌اندازی استارت آپ‌ها ، تولید آثار بصری، توسعه نرم‌افزارهای متن‌باز ، توسعۀ اختراعات، تحقیقات علمی و پروژه‌های شهری است. Crowdfunding یا همان تامین مالی جمعی به فرآیند تامین سرمایه اولیه یک پروژه استارت آپی و یا سرمایه لازم برای ارتقای آن گفته می‌شود. 

استارت آپی که ایده خوبی برای ایجاد یک کسب و کار نو و تازه را دارد اما سرمایه لازم برای شروع را نمی تواند تامین کند میتواند با استفاده از جلب اعتماد سرمایه گزاران سرمایه لازم برای شروع و یا ارتقای پروژه تامین کند.  اولین بار ایده جذب سرمایه توسط گروه راک انگلیسی آغاز شد. آنها توانستند که سرمایه لازم برای انجام تور موسیقی خود را از این طریق جمع کنند. بیشتر مبالغ از طریق پلت‌فرم‌های اینترنتی و در مدت زمان مشخص انجام می‌شود. از نمونه‌های اولیه از این گونه پلت‌فرم‌ها که بسیار موفق بوده اند می توان به kicksarter  و kiva  اشاره کرد.

البته که برای موفق شدن کمپین باید چشم اندازتان را مشخص کنید تا بتوانید اعتماد سرمایه گزاران را جلب کنید. وب سایت ها به شما کمک می‌کنند و با استفاده از روش‌های بازاریابی همانند روابط عمومی، تبلیغات 360 درجه و همچنین شبکه های اجتماعی کاربران را به سمت کمپین شما هدایت می‌کنند.

روش‌های تامین مالی جمعی

بطور کلی روش‌های تامین به چهار روش مختلف تقسیم می‌شود: کمک مالی، بدهی، پاداش، حقوق صاحبان سهام

کمک مالی

کمپین‌های حمایت مالی به حالتی از جمع آوری سرمایه گفته می‌شود که حامیان بدون داشتن هیچگونه چشم داشتی فقط با هدف کمک به جمعی از افراد در شروع فعالیت اقتصادیشان حمایت می‌کنند. این مبالغ معمولا کم ولی در تعداد بالا صورت می‌گیرد.

بدهی

در این روش جمع آوری سرمایه افراد مانند بانک ها به صاحبان مشاغل نوپا مبالغی را بصورت وام پرداخت می‌کنند و در زمان مشخص شده با در نظر گرفتن بهره و یا بدون آن بازپداخت از طریق صاحبان کمپین صورت می گیرد.

پاداش

در این روش معمولا بسته های پاداش مختلفی بر اساس میزان کمک مالی افراد تعیین می‌شود. بطور مثال شما در ازاء کمک مالی مشخص کالایی را با درصد تخفیف مناسبی می توانید دریافت کنید. این پاداش می اوند جزء محصولات تولید شده صاحبان کمپین باشد یا به کمک حامی دیگری تامین گردد.

حقوق صاحبان سهام

برخی افراد برای آنکه بتوانند میزان مشارکت در کمپین را بالا ببرند و از طرفی سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری تشویق کنند این تعهد را به افراد می دهند تا میزان مشخصی از سهام شرکت در قبال پرداخت مبلغی مشخص را خریداری کنند. بر این اساس صاحبان کمپین با سرمایه گذاران خود شریک می شوند.


جمع بندی

تامین مالی جمعی از آن جهت مورد استقبال قرار گرفته است که مسیرموفقیت را هموارتر می کند. این گونه سرمایه گذاری های جمعی باعث رشد اقتصادی شده و کارآفرینان خلاق را حمایت می کند. 
 

آخرین کمپین
کمپین موفق
موتور فرهاد
موتور فرهاد

پایان یافته

151حامی

28,172,611 تومان از 20,000,000 تومان