داستان موفقیت کمپین #یاد_سهیل وبلاگ راتا

داستان موفقیت کمپین #یاد_سهیل

کمپین کراودفاندینگ «یاد سهیل» یکی از کمپین‌های موفق راتاست. کمپینی که به همت موسسۀ طلوع بی‌نشان‌ها و به هدف توزیع مواد غذایی بین کودکان کار، آسمان‌خواب‌ها و ساکنان روستاهای دورافتادۀ چابهار و دشت یاری شکل گرفت.

این کمپین به پاسداشت یاد سهیل گوهری عزیز، از بانیان راتا و همراهان همیشگی موسسۀ طلوع بی‌نشان‌ها، شکل گرفته و نیمی از مبلغ این کمپین در ابتدا توسط این موسسه تقبل شد و مابقی این خیرات توسط دوستان و آشنایان سهیل.
سهیل ۲۷م تیرماه به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از از جهان خاکی رخت بست و در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. هزینۀ مراسم سوم او نیز جهت تهیۀ غذای گرم برای آسمان خواب‌ها هزینه شد.

سهیل گوهری متولد ۵۸ بود و تحصیلاتش را تا مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ حقوق ادامه داد. از سال ۸۴ فعالیت مطبوعاتی‌اش را به عنوان روزنامه‌نگار حوزۀ اجتماعی آغاز کرد. او در این سال‌ها یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب بود و عضو شورای سیاستگذاری حزب ندای ایرانیان.

این کمپین سه روز پس از درگذشت او بر اثر درگیری با ویروس کرونا و به خاکسپاری‌‎اش در بهشت زهرای تهران در راتا فعال شد و به مدت یک هفته میزبان افرادی بود که می‌خواستند یاد سهیل و تلاشش برای بهتر شدن این جهان را زنده نگه‌دارند. در طول یک هفته و با همراهی 68 نفر، بیش از 51 میلیون تومان جمع‌سپاری شد. در همان روزها نیز موسسۀ طلوع بی‌نشان‌ها به یاد سهیل گوهری خیرات در نظر گرفته شده را توزیع کرد.

شرکت‌کنندگان در این کمپین می‌توانستند برای همراهی با این اقدام خیریه، بستۀ ۱۱,۰۰۰ تومانیِ یک بستۀ میوه برای کودکان کار، یا بستۀ ۳۰,۰۰۰ تومانیِ خرید نان مورد نیاز ۱۰ خانوار، یا بستۀ ۱۱۰,۰۰۰ تومانی خرید ۱۰ بستۀ میوه، یا بستۀ ۱,۱۰۰,۰۰۰ تومانی خرید ۱۰۰ بسته میوه برای کودکان کار، یا بستۀ ۳,۰۰۰,۰۰۰ تومانی خرید یک هفته نان برای ۱۰۰۰ خانوار، انتخاب کنند.

برای معرفی این کمپین در شبکه‌های اجتماعی، موسسۀ طلوع بی‌نشان‌ها در صفحۀ اینستاگرامش نوشت:

«ناباوریم و بر این باور که او که رفت اهل آسمان بود و ما که ماندیم پاس‌دار زمینیم به پاس تمام آنچه از خیر و خوبی بر زمین باقی گذاشت.

دوست و همراه نازنین، آیت حسینی عزیز، هم‌بغض و همراهیم در غم از دست دادن یار و همراهت و به پاس‌داشت خیر و نیکی هماره‌ای که سهیل گوهری عزیز و وجود نازنین و مهربانت برای بی‌خانما‌ن‌های شهر ساختید، سه‌شنبه و پنج‌شنبه این هفته به رسم هميشه و به نیت آسایش روح سهیل و آرامش قلب آیتش بيش از ٣هزار پرس غذای گرم و هزار پك ميوه با نیت بازگشت و بهبودی در میان بی‌خانمان‌های شهر و كودكان كار توزیع خواهد شد.»

همزمان با این کمپین توسط دوستان سهیل، در شبکه‌های اجتماعی کمپینی با هشتگ یاد سهیل شکل گرفت. دوستان و آشنایان سهیل گوهری در تلاش بودند با این کمپین یاد و خاطرۀ او را زنده نگه‌دارند. در روز اول درگذشت سهیل گوهری نیز، نام او در توییتر برای ساعت‌هایی به ترند ایران تبدیل شد.

در توضیحات کمپین کراودفاندینگ یاد سهیل آمده بود: «می‌خواهیم به یاد ستارۀ سهیل، که گوهر زمانۀمان بود طوفانی به راه بیندازیم. می‌خواهیم راهی را که سال‌ها او در زندگی جسمانی‌اش طی کرد، در شروع زندگی روحانی‌اش ادامه دهیم. برای همۀ تلاش‌هایی که کرد تا این دنیا جای بهتری باشد، برای همۀ انرژی‌ای که صرف کرد تا راتا به بار بنشیند و کسب‌وکارهای نو از دلش جوانه بزنند، برای همۀ فریادهایی که از بیداد زمانه کشید و سکوت‌هایی که نکرد، برای عقایدش که قربانی منافعش نشدند، برای خیرش که به همه رسید و برای جاودانگی یادش، می‌خواهیم خیرات کنیم و خیرش را گسترش دهیم.

سهیل گوهری یکی از همراهان سال‌ها فعالیت ما بود در موسسۀ طلوع بی‌نشان‌ها. همیشه یک پای کار بود در همۀ سه‌شنبه‌هایی که تلاش کردیم غذای گرم به دست آسمان‌خواب‌های تهران برسانیم. در هر مسیر تازه‌ای که می‌خواستیم پای بگذاریم پیش‌قدم بود و هیچ‌وقت تنهایمان نگذاشت. حالا ما می‌خواهیم همراهش شویم و به یادش و مسیر طولانی که در این سال‌ها در کنار ما پیمود، در کمپین آئین مهروزی اولین سه‌شنبۀ بعد از فوتش، ۳۰۰۰  پرس غذای گرم بین آسمان‌خواب‌های تهران به یاد او طبخ و توزیع کنیم. هزینۀ مربوط به آن توسط طلوع بی‌نشان‌ها تامین می‌شود. علاوه بر این در اولین پنجشنبۀ غیابش، به تعداد سال تولدش یعنی 1358 پک میوه و غذای گرم بین کودکان کار این شهر توزیع کنیم. این كمپين طلوع بی‌نشان‌ها چند سالی است با نام «كودكان شهرم» هر پنجشنبه بيش از هزارپرس غذا گرم و پك ميوه براي كودكان كار و خيابان تهيه و توزيع میكند. همچنین بنا داریم تا شش هفته، هر پنجشنبه بسته‌های نانی را به یاد او به دست 1000 خانوادۀ نیازمند چابهار و دشت‌یاری برسانیم.»

با پایان زمان فعالیت این کمپین در راتا، مبالغ جمع‌سپاری به علاوۀ هزینه‌ای که خانوادۀ سهیل گوهری برای مراسم سوم او در نظر گرفته بودند، به همت موسسۀ طلوع بی‌نشان‌ها خیرات آن مرحوم شد.

آخرین کمپین
کمپین موفق
موتور فرهاد
موتور فرهاد

پایان یافته

151حامی

28,172,611 تومان از 20,000,000 تومان