راهنمای جامع صاحبان کمپین وبلاگ راتا

راهنمای جامع صاحبان کمپین

ساخت کمپین در پلتفرم‌های کراودفاندینگ، بسیار ساده است. مثل عضو شدن در اینستاگرام اما «موفق» شدن یک کمپین، به این سادگی‌ها نیست.

چگونه کمپین کراودفاندینگ ایجاد کنیم؟

اولین و شاید مهم‌ترین گام پیش از تعریف کمپین، روشن کردن پروژه با جزئیات کافی، برای خودتان و بعد مخاطبان‌تان است. برای مثال «کمک به سیل‌زده‌ها» اصلا پروژه خوبی برای یک کمپین تامین مالی جمعی نیست. بهتر است در تعریف پروژه دقیقا مشخص کنید که کمپین شما می‌خواهد «چه» تغییری را، در «کجا» ایجاد کند. برای مثال «مرمت مدرسه سیل‎زده در آق‎قلا» یا «خرید شیرخشک برای کودکان درگیر سیل خوزستان» می‌تواند یک پروژه مناسب با هدف خیریه باشد.
به جز ایده کلی پروژه، باید تا جای ممکن اطلاعاتی درباره پروژه‌تان با مخاطبانی که حامیان بالقوه کمپین‌تان هستند، به اشتراک بگذارید. آن‌ها باید بدانند ظرف چند روز پروژه شما به نتیجه می‌رسد و با طی چه مراحلی ایده شما عملی می‌شود. همچنین خوب است که بگویید پروژه در حال حاضر در چه مرحله‎ای قرار دارد؟ برای مثال اگر پروژه شما «توزیع کتاب داستان در روستاهای دور افتاده استان سیستان و بلوچستان» است، می‌توانید مشخص کنید الان در مرحله انتخاب این روستاها هستید؟ یا ارتباط گرفتن با جامعه محلی؟ و یا پیدا کردن فهرستی از کتاب‎‌های مناسب برای آن منطقه جغرافیایی؟
حواستان باشد که مشخصا، بر روی «تعریف چشم انداز پروژه» وقت بگذارید. باید تا جای ممکن این چشم‎‌انداز را هم برای خودتان و هم مخاطبان‌تان مشخص کنید. آن‌هایی که مخاطبان شما هستند باید بدانند که مثلا هدف شما از ساخت یک فیلم مستند درباره استارت‌آپی در حوزه کشاورزی، چیست؟ چشم‌اندازتان می‌تواند «ترویج تغییر الگوی کشت، که منجر به استفاده بهینه از منابع آبی می‎شود» باشد یا چیز دیگری؛ اما باید حتما چشم‎‌اندازتان را به مخاطبان‌تان بگویید.
در گام بعد، وقتی که مطمئن شدید پروژه‌تان را به خوبی برای خودتان و مخاطبان‌تان ارائه کرده‌اید، به سراغ اعتمادسازی می‎روید. هنوز بسیاری از ما به خرید الکترونیکی اعتماد نداریم. در یک پلتفرم کراودفاندینگ، از آنجایی که گاهی کالایی پیش‌فروش می‌شود و قرار است در آینده پس از تولید کالا به دست خریدار برسد و گاهی هم اصلا پاداشی در کار نیست و افراد صرفا در مسیر طرحی خداپسندانه بخشش می‌کنند، اعتمادسازی بسیار اهمیت دارد. برای این کار باید تیم همکاران پروژه‌تان را معرفی کنید و سوابق خودتان و گروه‌تان را بگویید. طبیعتا این سوابق باید مرتبط به پروژه شما باشد. برای مثال سابقه کاری آموزشی شما در مدارس برای تعریف پروژه «ساخت مستند درباره زاینده رود» تاثیرگذار نیست. شما باید از سوابق سینمایی و دغدغه‌های زیست محیطی‌تان به مخاطبان‌تان بگویید.

مبلغ هدف، کمپین کراودفاندینگ را چگونه مشخص کنیم؟

بعد از روشن شدن پروژه برای مخاطبان، بخش بعدی تعریف کمپین کراودفاندینگ، روشن شدن ابعاد مالی پروژه است. شما باید فهرستی از اقلام و لوازم مورد نیاز پروژه تهیه کنید، ریز هزینه‌های مالی هر کدام از اقلام را در بیاورید و از این طریق منابع مالی مورد نیاز پروژه را مشخص کنید. در تعریف «مبلغ هدف کمپین» دقت کنید که قرار نیست همواره همه منابع مالی انجام پروژه از طریق، کمپین تامین مالی جمعی تعریف شود. برای مثال ممکن است هزینه ساخت یک فیلم کوتاه، صد میلیون تومان باشد، اما شما مجبور شوید کمپین کراودفاندینگ خود را بیست میلیونی تعریف کنید و مابقی هزینه‌های مورد نیاز را از راه‌های دیگری جذب کنید.
تعریف مبلغ هدف کمپین کراودفاندینگ، به جز ایدۀ پروژه، به شبکه ارتباطات صاحبان کمپین وابسته است. در نظر داشته باشید که معمولا سی درصد اولیه کمپین به وسیله تبلیغات شما در شبکه‌ها اجتماعی و توسط دنبال‌کنندگان‌تان و نیز دوستان، آشنایان و اعضای خانواده پر می‎شود. برای نمونه، در یک پروژه یکسان، صاحب کمپینی که بیشتر اطرافیانش دانشجو و دانش‌آموز هستند و خودشان منبع مالی قابل توجه ندارند باید مبلغ هدف کمپین کم‌تری به نسبت صاحب کمپینی که بیشتر اطرافیانش مدیران و کارمندان عالی‎رتبه هستند، تعریف کند.
در پروژه‌های پاداش محور که صاحبان کمپین، عملا کالای‌شان را پیش‌فروش می‌کنند، «تعریف بسته‌های پاداش» اهمیت بسزایی در به نتیجه رسیدن این کمپین دارد. پاداش‌ها، باید بسته به وضعیت اقتصادی حامیان احتمالی تعریف شود. می‌تواند اولین بسته پاداش شما، چند هزار تومان باشد و آخرین بسته‌تان، چند میلیون تومان. برای مثال در کمپین تامین مالی جمعی انتشار شماره یک مجله حوالی، یکی از بسته‌های پاداش، پیش‌خرید یک جلد مجله به ازای پرداخت قیمت پشت جلد مجله بود و یکی دیگر از بسته‌های پاداش «ثبت لوگوی شرکت، به عنوان حامی مالی مجله در پشت جلد» به ازای پرداخت دو میلیون تومان.

چرا کمپین مبتنی بر پاداش موفق‌تر است؟

اگر تا به حال، در یکی از پلتفرم‌های تامین مالی جمعی، مثل راتا پروژه‌ای تعریف کرده باشید، با بسته‌های «پاداش» روبه‎رو شده‌اید. ما در این یادداشت می‎خواهیم بگوییم که این بسته‌ها چگونه تعریف می‎شوند و چرا صاحبان کمپین، باید برای تعریف بسته‌های پاداش ساعت‌ها فکر کنند.

پروژه‌هایی که در پلتفرم تامین مالی راتا تعریف می‎شوند، یا مبتنی هستند بر اهدا، یا مبتنی بر پاداش. اگر پروژه‌ای مبتنی بر اهدا باشد، حامیان منابعشان را داوطلبانه در اختیار صاحبان پروژه قرار می‌دهند. یعنی صاحبان پروژه در صورت موفقیت کمپین تامین مالی جمعی‌شان، قرار نیست به حامیانشان پاداشی بدهند.
معمولا پروژه‌هایی که توسط خیریه‌ها تعریف می‎شود و یا آن دسته از پروژه‌هایی که ماهیت انسان‌دوستانه دارند، از نوع اهدا هستند. اما پروژه‌هایی که با رویکرد توسعۀ تکنولوژی، رشد کسب‌وکار و یا ترویج علم و هنر در پلتفرم‌های کراودفاندینگ تعریف می‎شوند، عموما برای حامیانشان پاداش‌هایی در نظر می‌گیرند.
شاید در نگاه اول، صاحبان کمپین بیشتر مایل به تعریف پروژه‌هایی مبتنی بر اهدا باشند. چرا که آن‌ها دیگر متعهد نیستند پس از جمع‌آوری منابع مالی مورد نظرشان، به حامیانشان هدیه‌ای بدهند و بابت آن هزینه کنند. اما صاحبان کمپینی که پیش از این تجربۀ تعریف پروژۀ کراودفاندینگ داشته‌اند، انتخاب دیگری می‎کنند.
پروژه‌های مبتنی بر پاداش، حامیان را بیشتر به همراهی با پروژه ترغیب می‌کند. به ویژه اگر بسته‌های پاداش منفعت اقتصادی آن‌ها را در نظر بگیرد، این همراهی چند برابر خواهد شد. برای مثال اگر شما برای ساخت یک فیلم مستند، از آدم‌ها بخواهید در کمپین کراودفاندینگ مبتنی بر اهدای شما در پلتفرمی مثل راتا شرکت کنند، شاید چهل نفر با آن همراه شوند که عمدتا از اعضای خانواده و دوستان شما هستند. اما کافی است برای همین فیلم مستند، کمپین کراودفاندینگتان مبتنی بر پاداش باشد تا همراهی چند برابر شود. اگر در این کمپین به حامیانتان پاداش‌هایی از جنس بلیط یک سانس فیلم در زمان اکران آن، ثبت لوگوی شرکت‌ها به عنوان حامی مالی در تیتراژ فیلم، ارسال سی‎دی مستند به نشانی‌آن‌ها و ... بدهید ممکن است تا چند صدنفر نیز همراهتان شوند و از طرفی مبلغ جمع شده، چند برابر حالت اهدای آن باشد.
در این مرحله می‌تواند حتی برای حامیانتان تخفیف‎هایی نیز در نظر بگیرید. بسته‌های پاداش را ارزان‌تر از قیمتی که آن‎ها باید پس از تولید محصول در بازار تهیه کنند، تعریف کنید. طبیعتا نباید اندازۀ تخفیف به نوعی باشد که شما متضرر شوید. برای مثال اگر قیمت تمام شدۀ محصول برای شما سی هزار تومان است و قیمتی که در بازار عرضه می‎شود پنجاه هزار تومان، شما می‎توانید در کمپین کراودفاندینگ محصولتان را با قیمت چهل هزار تومان پیش‎فروش کنید.

چگونه بستۀ پاداش تعیین کنید؟

در پروژه‌های کراودفاندینگ اولین حامیان شما، بدون شک اطرافیانتان هستند. اما اگر کمپین شما نکات اساسی ساخت کمپین تامین مالی جمعی را رعایت کرده باشد، بدون شک آدم‌های غریبه‌تر نیز به صف حامیان شما می‌پیوندند.
در پروژه‌های پاداش محور معمولا صاحبان کمپین، کالایشان را پیش‌فروش می‌کنند. گاهی نیز ممکن است ما به ازای همراهی حامیانشان، پاداش‌های دیگری برای آنان در نظر بگیرند. «تعریف بسته‌های پاداش» در پروژه‌های پاداش محور به همین خاطر اهمیت بسزایی دارد و می‌تواند باعث به نتیجه رسیدن این کمپین و یا شکست آن باشد.
اولین و شاید مهمترین نکته در تعریف بسته‌های پاداش این است که به وضعیت اقتصادی حامیان احتمالی‌تان توجه کنید. اگر اطرافیان شما دانشجویان هستند و افرادی که تازه وارد محیط کسب و کار شده‎اند، باید برای آن‎ها بسته‌های پاداش کوچک‌تری در نظر گرفت و اگر اطرافیانتان کارمندان عالی‎رتبه و مدیران دولتی هستند، باید بسته‎های پاداش بزرگتری تعریف کرد. در حالت اول می‌تواند اولین بستۀ پاداش شما، چند هزار تومان باشد و آخرین بستۀتان، چند میلیون تومان. اولین حامیان شما بسته‎های چند هزار تومانی را خریداری می‌کنند و در ادامه ممکن است لایۀ دوم حامیان شما از وضعیت اقتصادی بهتری برخوردار باشند و بخواهند یکی از بسته‌های چند میلیون تومانی را انتخاب کنند. در حالت دوم که اطرافیانتان همه از مدیران و کارمندان ارشد هستند، می‌توانید کف بسته‌هایتان را چند صدهزارتومان در نظر بگیرید و سقف آن را چند ده میلیون تومان!
برای مثال در کمپین تامین مالی جمعی انتشار شمارۀ یک مجلۀ حوالی، یکی از بسته‌های پاداش، پیش‌خرید یک جلد مجله به ازای پرداخت قیمت پشت جلد مجله بود و یکی دیگر از بسته‌های پاداش «ثبت لوگوی شرکت، به عنوان حامی مالی مجله در پشت جلد» به ازای پرداخت دو میلیون تومان. اکثر حامیان این کمپین، از دانشجویان و افراد زیر سی سال بودند و چند نفری هم از کارمندان عالی‎رتبه و صاحبان کسب‏وکار.
نکتۀ دوم دربارۀ تعریف بسته‌‎های پاداش، به حداقل رساندن هزینه‌های بسته‌بندی و ارسال است. شما باید تلاش کنید تا جای ممکن هزینه‎هایتان را کاهش دهید تا از سرمایۀ جمع‎آوری شده بتوانید برای توسعۀ کسب‌وکارتان استفاده کنید. برای مثال گردانندگان مجلۀ حوالی در کمپین کراودفاندینگ شمارۀ اول خود در یکی از بسته‌های پاداششان ارسال دستۀ گل به همراه مجله را تعریف کرده بودند. با موفقیت این کمپین مشخص شد یکی از خریداران این بسته ساکن شهر دیگری است و ارسال گُل به همراه مجله از طریق پست، تقریبا غیرممکن است. آن‌ها به همین خاطر در تعریف بسته‌های پاداش کمپین تامین مالی جمعی شمارۀ دوم مجله، دیگر دسته گُل قرار ندادند و برای آن‌هایی که حمایت چند صدهزار تومانی کرده بودند، محصولات دیگری ضمیمۀ شمارۀ دوم مجله شد.

حامیان همواره در اولویت هستند

همواره حامیانتان را در اولویت قرار دهید. آن‌هایی که حاضرند پیش از تولید محصول به شما اعتماد کرده و محصولتان را پیش‌خرید کنند، دلشان می‌خواهد زودتر از همه محصولشان را تحویل بگیرند. حامیان شما پس از دریافت کالایی که پیش‎خرید کرده‎اند، می‌توانند مروجان خوبی نیز برای محصولتان باشند. آن‌ها بین دوستان و آشنایانشان کالای شما را تبلیغ می‎کنند و در شبکه‌های اجتماعی از دیگران دعوت می‎کنند، از خریداران محصول شما باشند. به همین خاطر در روزهای اول تولید کالا، حتی پیش از این که محصولتان به شکل گسترده‌ در بازار توزیع شود، بهتر است به دست حامیانتان برسد. حامیانی که در قالب بسته‌های پاداش در کمپین کراودفاندینگ شما، محصولتان را پیش‌خرید کرده‎اند.

طول کمپین کراودفاندینگ چند روز باشد؟

بازۀ زمانی‌ای که می‌تواند کمپین کراودفاندینگ شما فعال باشد، نهایتا دو ماه است. هرچند در بعضی پلتفرم‌ها از جمله راتا، این زمان قابل تمدید است. اما معمولا برای موفق شدن شما زمانی که نیاز دارید، خیلی نیست. ممکن است شما در دو هفته بتوانید یک کمپین موفق داشته باشید و ممکن است در دو ماه، کمپین کراودفاندینگ‌ شما شکست بخورد. شما می‌توانید بسته به زمانی که تا تولید محصول‌تان باقی مانده و به پول جمع شده نیاز دارید، طول زمانی کمپین‌ خود را مشخص کنید.
در زمان فعال شدن کمپین، شما باید در 48 ساعت ابتدایی، موج تبلیغاتی گسترده‌ای راه بیندازید. در این موج باید بیش از سی درصد از کمپین شما پر شود. اولین روزی که کمپین شما فعال است را دقیق انتخاب کنید. بنا به تجربه صاحبان کمپین در راتا، روزهای چهارشنبه و پنجنشبه برای شروع موج تبلیغاتی روز مناسبی است. در عین حال تعطیلات طولانی مثل عید فطر، نوروز و یا تعطیلات عاشورا و تاسوعا، که بسیاری از حامیان بالقوه شما در سفرند و ممکن است به اینترنت دسترسی نداشته باشند، برای شروع تبلیغات مناسب نیست.
موج دیگر تبلیغات معمولا در میانه بازه زمانی کمپین شکل می‌گیرد. شما زمانی که کمپین‌تان پنجاه درصد را رد کرده، می‌توانید به ابهاماتی که در خصوص پروژه و یا کمپین کراودفاندینگ‌تان ایجاد شده، پاسخ دهید. در کمپین تامین مالی جمعی شماره دوم مجله حوالی، یکی از ابهامات دخل و خرج شماره یک حوالی بود. صاحبان کمپین ویدئویی دومی که منتشر کردند، پاسخی بود به همین ابهامات.
معمولا موج آخر این تبلیغات، در 48 ساعت پایانی کمپین فعال می‎شود. در این موج شما از حامیان قبلی‌تان می‌خواهید که برای موفقیت کمپین همراهی‌تان کنند و دوستان‌شان را به این کمپین، فرا بخوانند. تاکید بر «پایان طول کمپین» در این موج، اهمیت ویژه‌ای دارد و این که مخاطبان‌تان تنها یکی دو روز فرصت همراهی را در این کمپین، دارند.

بعد از ساخت کمپین چه بکنیم؟

در ابتدا، شاید بیش از همه به چیزی که نیاز داشتید، «برنامه» بود. اما در این بخش تا جای ممکن باید «خلاق» باشید. شما بعد از ساخت کمپین کراودفاندینگ در یکی از پلتفرم‌های تامین مالی جمعی، اصل کارتان شروع می‎شود؛ یعنی تبلیغات برای پیدا کردن حامیان مالی.
شما در این مرحله باید تبلیغات گسترده‎ای بین دوستان و آشنایان انجام دهید. باید تولید محتوای متنی و تصویری کنید، ایده‌تان را با آن‌ها به اشتراک بگذارید، از آن‌ها بخواهید به صف حامیان شما بپیوندند و ایده‌تان را به گوش دیگران نیز برسانند. برای این کار می‌توانید از گفت‌وگوی فرد به فرد کمک بگیرید و یا به سراغ شبکه‌های اجتماعی بروید.
ما به شما توصیه می‌کنیم، در محتوایی که برای شبکه‌های اجتماعی تولید می‌کنید، خودتان جلوی دوربین قرار بگیرید و صادقانه ایده‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید. نشان دادن شَمای کلی از پروژه‌تان هم بر جذب مخاطبان بیشتر بی‎تاثیر نخواهد بود. همچنین در ویدئو به طور روشن به مخاطبان‌تان بگویید که به آدرس پلتفرمی که کمپین کراودفاندینگ شما در آن قرار گرفته، مراجعه کنند و از شما حمایت کنند. در ضمن، حتما آن را اول از همه در صفحه شخصی خود و یا صفحه‌ای که برای پروژه‌تان ایجاد کرده‎اید، قرار دهید. بدون شک اولین مخاطبان شما دوستان و اطرافیان‌تان خواهند بود و نباید انتظار داشته باشید در پر کردن سی درصد اولیه کمپین، افراد غریبه زیادی همراهی‎تان کنند. ‎در یکی از کمپین‌های شکل گرفته در یکی از پلتفرم‌های کراودفاندینگ، صاحبان کمپین در صفحات شخصی‌شان تبلیغ نکردند و به جای آن، به سراغ تبلیغ در صفحات افراد شناخته شده رفتند. چند هنرمند شناخته شده که تعداد دنبال‎کنندگان آن‌ها در اینستاگرام از مرز پنج میلیون می‌گذرد، کمپین تامین مالی جمعی آن‌ها را تبلیغ کردند و نهایتا در طول یک هفته، یک نفر بیشتر از آن کمپین حمایت نکرد و کمپین شکست خورد.

نُه پیشنهاد برای ایجاد موج تبلیغاتی

در شبکه‌های اجتماعی برای رسیدن به یک کمپین کراودفاندینگ موفق، به جز طراحی یک کمپین کم‏خطا در پلتفرم‌های تامین مالی جمعی، باید در شبکه‌های اجتماعی نیز یک کمپین تبلیغاتی عظیم راه بیندازید. کمپینی که صدها نفر آن را بازنشر کنند و هزاران نفر آن را ببینند. در این مطلب، ما به شما می‎گوییم که چگونه می‎توانید یک کمپین تبلیغاتی راه‎اندازی کنید.

یک. برای تبلیغات کمپینتان، از همۀ بسترهای مجازی بهره بگیرید. هرچند ممکن است یکی از بسترهای مجازی افراد بیشتری را به سمت کمپین شما بکشاند، اما هرکدام از آن‎ها مزیت‎های خاص خودش را دارد. در تلگرام شما و حامیان شما می‎‌توانند محتوای تبلیغاتی تهیه شده را فرد به فرد، برای دوستانشان ارسال کنند و حول کمپین شما با آن‌ها مکالمه کنند. در محیط اینستاگرام که در این ماه‎ها مخاطب‌های فارسی‎زبان بیشتری به نسبت سایر شبکه‎ها اجتماعی به خود جذب کرده، شما با افراد بیشتری در ارتباط هستید. در توییتر و فیسبوک، با این که مخاطب‌های کمتری به نسبت تلگرام و اینستاگرام دارید، اما گروهی که در آنجا حضور دارند حوصلۀ بیشتری برای مطالعۀ محتوا دارند و از طرفی به واسطۀ قابلیت کلیک‌پذیری بر روی لینک‌ها، احتمال این که بعد از دیدن تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، صفحۀ شما را در پلتفرم‌های کراودفاندینگی نظیر راتا باز کنند و از شما حمایت کنند، بالاتر می‏رود.
دو. اگر پروژه یا موسسۀ شما تازه راه‌اندازی شده و خیلی از همراهان احتمالی شما در کمپین کراودفاندینگ، هنوز دنبالتان نمی‌کنند پیش از تبلیغات کمپینتان، در چند پست موسسه و محصولتان را معرفی کنید. در این پست‌ها می‌توانید از سابقۀتان بگویید و از اعضای پروژۀتان و از اهداف آن. تا جای ممکن در این پست‌ها تلاش کنید اطلاعاتی دربارۀ کسب‌وکارتان و پروژۀ به اشتراک بگذارید و با این کار در میان مخاطبانتان، اعتمادسازی کنید. تلاش کنید این پست‌ها تا جای ممکن در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شوند و افراد بیشتری شما را ببینند و دنبال کنند. این افراد که عمدتا از دوستان و آشنایان سابق شما هستند، اولین حلقۀ حامیان شما در کمپین تامین مالی جمعی خواهند بود.

سه. بعد از معرفی اولیۀ موسسه و پروژه، کمپین کراودفاندینگ خود را با یک ویدئو معرفی کنید. ویدئو از این لحاظ اهمیت دارد که به نسبت عکس تاثیرگذارتر است و بسیاری از مخاطبان که عادت به مطالعۀ متن‌های زیر پست‌ها ندارند، می‎توانند محتوای متن را به شکل شفاهی در این ویدئو بشنوند. در این ویدئو باید حتما نفرات اصلی پروژه و موسسه جلوی دوربین قرار بگیرند. این کار از حیث اعتمادسازی بین مخاطبان اهمیت ویژه‎ای دارد. در این ویدئوی کوتاه نیز در حد چند ثانیه محصول و موسسه (یا اگر پروژه توسط افراد جلو می‌رود، خودتان) را معرفی کنید. زیرا این ویدئو را افراد دیگری به جز دنبال کنندگان فعلی صفحۀ پروژۀ شما نیز خواهند دید. بعد از معرفی کوتاه، در همان ویدئو به سراغ کمپین کراودفاندینگتان بروید. در معرفی کمپین کراودفاندینگ بسته به نوع کمپین، مخاطبان را دعوت به همراهی کنید.

چهار. اگر کمپین شما از جنس دونیت (خیریه) است و حامیانتان، ما به ازای حمایتی که از کمپین می‌کنند پاداشی دریافت نخواهند کرد، بر روی همراهیشان با یک کار خیر تمرکز کنید و سعی کنید عواطف و احساسات مخاطبان را هدف بگیرید. لازم نیست، خودتان جلوی دوربین احساساتی شوید، کافی است با گفتن یک داستان یا تجربۀ شخصی از اثرات احتمالی اجرایی شدن این پروژه بگویید.

پنج. اگر کمپین شما از جنس ریوارد (پاداش‌محور) است، بر روی جنبۀ پیش‌فروش محصول تمرکز کنید. در چنین کمپین‌هایی، منافع اقتصادی حامیان نیز در نظر گرفته شده و نیازی به تمرکز بر جنبه‌های احساسی نیست. در تبلیغات شبکه‌های اجتماعی نیز می‎توانید بر روی واژۀ «پیش‎فروش» به جای «کمپین کراودفاندینگ» تمرکز کنید. افراد زیادی با دیدن واژۀ کراودفاندینگ یا تامین مالی جمعی ذهنشان با پروژۀ خیریه گره می‌خورد و ممکن است به خاطر حمایت بی پاداش این جنس پروژه‎ها، از پروژۀ پاداش محور شما نیز حمایت نکنند.

شش. در انتهای ویدئو حتما از مخاطبانتان بخواهید تا با مراجعه به راتا یا هر پلتفرمی که کمپین کراودفاندینگ شما در آن فعال است، از شما حمایت کنند. از آنجایی که ممکن است خیلی از افراد متن همراه ویدئو را نخوانند، حتما نشانی اینترنتی پلتفرم را در انتهای ویدئو نیز تایپ کنید تا مخاطبانتان درگیر جستجو در صفحۀ گوگل نشوند و بتوانند مستقیما به پلتفرم مدنظر دسترسی پیدا کنند.

هفت. در متنی که همراه پست کراودفاندینگ در شبکه‌های اجتماعی مختلف منتشر می‎کنید، از آنجایی که تعداد زیادی از مخاطبان ممکن است به خاطر اینترنت ضعیف موفق به دیدن نسخۀ کامل ویدئو نشوند، موارد اساسی را دوباره تکرار کنید. از جمله معرفی پروژه، معرفی کمپین و مراجعه به پلتفرم کراودفاندینگ و نشانی آن. در پلتفرمی مثل اینستاگرام که کپشن‌ها کلیک‌پذیر نیستند، توصیه می‌کنیم که در صفحۀ بیوی پیج نیز نشانی مستقیم کمپین‌تان را در پلتفرم راتا، ثبت کنید.

هشت. در متن همراهی ویدئو و اگر وقت شد در خود ویدئو، از آدم‌ها بخواهید در بازنشر این ویدئو و تبلیغات کمپین کمکتان کنند. یکی از اهداف اصلی کمپین‌های آتیِ کراودفاندیگ، جذب مخاطب برای محصول است. این مخاطبان حتی اگر الان در کمپین کراودفاندیگ شما شرکت نکنند، در ادامه و در گام‌های بعد، از همراهان جدی محصول شما خواهند بود.

نُه. تمامی پیشنهادهای بالا، بر اساس تجربیات گردانندگان پلتفرم راتا در کمپین‌هایی است که تا به امروز در این سامانۀ تامین مالی جمعی شکل گرفته و تبلیغاتی که به تبع آن در شبکه‎های اجتماعی انجام شده است. طبیعتا این تجربیات محدود به چند ده کمپین است و در حدی نیست که این مقاله مدعی باشد که جامع‎ترین متن ممکن در این حوزه است. به شما پیشنهاد می‎کنیم که حتما، پیش از ساخت ویدئویی برای کمپینتان، خودتان در اینترنت جستجو کنید و ویدئوهایی که توانسته‎اند حامیان زیادی را به سمت پروژه‎های کراودفاندینگ سوق دهند، ببینید و از آن‎ها ایده بگیرید.

همواره گزارش دهید

دست آخر این که، حواس‌تان باشد یک کمپین کراودفاندینگ وقتی که منابع مالی مورد نظر جمع‎آوری می‎شود، به پایان نمی‎رسد. وقتی به پایان می‌رسد که شما پروژه‌تان را عملی کنید و نتایج آن را با حامیان‌تان به اشتراک بگذارید. در کمپین تامین مالی جمعی مبتنی بر پاداش، پروژه تا تولید محصول و ارسال بسته‎‌های حامیان به آن‌ها و مطمئن شدن از تحویل بسته‌ها، به پایان نخواهد رسید. در مرحله تولید محصول می‌توانید گام به گام مخاطبان‌تان را در جریان انجام پروژه بگذارید. در پروژه‌های مبتنی بر اهدا نیز، حتما باید در انتهای کار به حامیان‌تان گزارش دهید. حواستان باشد که حتی اگر دیگر قصد راه‌اندازی کمپین کراودفاندینگ جدیدی ندارید، اعتبار شما به اعتبار پروژه‌ای که با تامین مالی جمعی انجام شده، گره خورده است. اگر در مراحل بعدی پروژه، به خوبیِ مرحله جمع‎آوری منابع مالی عمل نکنید، دیگر آدم‌ها اعتمادشان را به شما از دست می‌دهند. به خصوص، اطرافیان‌تان!

قوانین و مقررات راتا برای صاحبان ایده

پروژه‌ها و پاداش‌های ممنوع

 

 

آخرین کمپین
کمپین موفق
موتور فرهاد
موتور فرهاد

پایان یافته

151حامی

28,172,611 تومان از 20,000,000 تومان