×
ورود / ثبت نام
برگ نخست ایجاد کمپین همه‌ی کمپین‌ها جست‌وجو

کمپین جایزه چراغ 98

0

جایزه چراغ 98

پژمان نوروزی ، سیاوش صفاریان پور
پژمان نوروزی ، سیاوش صفاریان پور cheraghprize@gmail.com
مدیر کمپین نمایش پروفایل
در حال جذب سرمایه نخستین حامی این کمپین باشید

چراغ، جایزه ای خصوصی است برای حمایت و تشویق مروجان علم. در دو سال اول، هزینه‎ های این جایزه از طریق اسپانسرها و بانیان تامین شد. اما از سال گذشته تامین مالی جمعی را تجربه کردیم. این تجربه نه تنها در تامین هزینه ها به ما کمک کرد، که باعث مشارکت جمع بیشتری از علاقمندان به ترویج علم شد. این راه، شفافیت مسیرهای تامین منابع مالی جایزه را نیز در پی داشت تجربۀ موفق این مشارکت جمعی و اعتماد باعث شد تا بار دیگر برای تامین هزینه های این جایزۀ غیردولتی، جمع‎سپاری کنیم. با کمال خوشوقتی «چراغ چهارم» روشن شد

برای مطالعه داستان کمپین اینجا کلیک کنید
30 روز تا پایان کمپین باقی مانده
0 از 15,000,000 تومان
0 %
حمایت از این کمپین
بسته‌های پاداش
نامحدود
مشارکت سطح یک

از شما برای مشارکت در برگزاری جشن چراغ 98 سپاسگزاریم.

10,000 تومان
تاریخ تقریبی ارسال 1398/10/10
نامحدود
مشارکت سطح دو

به پاسداشت همراهی شما در کمپین جایزه چراغ 98 یک قطعه عکس دسته جمعی برگزیدگان چراغ سال جاری، امضا شده خدمتتان ارسال می گردد .

100,000 تومان
تاریخ تقریبی ارسال 1398/10/10
نامحدود
مشارکت سطح سه

با کمال میل و افتخار موجب خوشوقتی است که در میهمانی شب چراغ 98 میزبان شما باشیم.

1,000,000 تومان
تاریخ تقریبی ارسال 1398/10/01
درباره‌ی کمپین

 

کی هستیم و از کجا آمده‎ایم؟

 ما (یعنی پژمان نوروزی و سیاوش صفاریان‌پور که از این پس به خودمان می‌گوییم بانیان چراغ) سال‌های زیادی از زندگیمان را به ترویج علم پرداخته‌ایم. برای این کار از همۀ آنچه بلد بوده و یاد گرفته‌ایم و از همۀ امکاناتمان استفاده کرده‌ایم. گاهی معلمی کردهایم، گاهی برنامه‌های رادیو تلویزیونی ساخته‌ایم. گاهی با تولید پادکست طیف تازه‌ای از مخاطبان را  نشانه گرفته‌ایم و گاهی مقالات علمی ترویجی نوشته‌ایم. رویدادهایی علمی با سطح بالایی از سرگرمی طراحی و اجرا کرده‌ایم و خلاصه از همۀ ظرفیت‌هایی که می‌شده برای این کار استفاده کرده‌ایم. بخشی از این کارها در حوزۀ فعالیت‌های شغلی‌مان بوده و بخشی هم از سر علاقه و اهمیت ترویج علم انجام شده.

 

چراغ، کِی روشن شد؟

سال 1395، به همراه برخی از دوستان مروج علم احساس کردیم لازم است شیوۀ تازه‌ای برای تشویق مروجان علم بیابیم. تشویق آن‌هایی که تلاشی درخور برای ترویج علم کرده‌اند. به همین دلیل در شب‌های ماه رمضان آن سال، گفتگوهایی طولانی و پر چالش با هم (و همینطور پوریا ناظمی) داشتیم و از دل آن گفتگوهای مفصل جایزۀ چراغ زاییده شد.

همان سال نخستین دورۀ جایزۀ چراغ را برگزار کردیم. از دوستانی که در دنیای ژورنالیسم علم کشور فعالند و همچنین ترویج علم می‌کنند، کمک گرفتیم و در سه بخشی که جایزه را طراحی کردیم، خواستیم که کاندیداهایشان را معرفی کنند.

بعد با دقت همۀ کاندیداها و فعالیت‌ها و کارنامۀشان را بررسی کردیم و برگزیدگانمان را در شب یلدا و طی یک بیانیۀ مکتوب/تصویری معرفی کردیم و یک هفته بعد، شبِ هفتمِ دی ماه مراسم اختتامیۀ جایزه را برگزار کردیم. بر خلاف بسیاری از جشن‌های رسمی و جایزه‌های مرسوم، ساختار مراسم جایزۀ چراغ  به یک میهمانی گرم و دوستانه شبیه شد. یک دورهمی بی‌تکلف، زیبا و شکیل، گرم و دوستانه و پر از گفتگوهای خوشایند و دلگرم کننده. میهمانان همگی از مروجان علم سراسر کشور بودند. بعد از آن جایزۀ چراغ به ضیافت سالانۀ مروجان علم تبدیل شد و بر اساس توان اجرایی و مالی‌مان، هر ساله برگزار شد.

 

جایزه چه می‎دهیم؟

بگذارید از جایزه هم بگوییم. ما تصمیم گرفته‎ایم جایزه‌ای که به برگزیدگانمان اهدا می‌کنیم دو ویژگی خاص داشته باشد: هم نماد و نشانه‌ای باشد از علم و هم کاملا منحصر به فرد و غیرقابل تقلید. یعنی حتی جایزه‌ای که به برگزیدگان می‌دهیم ممکن است با هم، همسان نباشد... .

در این سال‎ها، با کلی بررسی به نتیجه‌های جالبی رسیدیم: یک فسیل منحصربه فرد چند ده میلیون سالۀ آمونیت، پیچیدگی دنیای علم، پایایی آن و منحصر به فرد بودنش و همۀ آن چیزی را که ما میخواستیم، داشت. این شد که لوگوی جایزۀ چراغ و جایزۀ این مراسم به برگزیدگان شد آمونیت. یک موجود منقرض و فسیل شدۀ میلیون‌ها سال پیش.

 

چراغ چهارم، روشن می‏شود

و حالا در آستانۀ چهارمین سال جایزۀ چراغ هستیم که با همراهی شما برگزار می‌شود. باقی داستان و بخش‌ها و برنامههای جایزه چراغ را می‌توانید در وبسایت جایزه یا شبکه‌های اجتماعیاش ببینید و بخوانید و دنبال کنید.

1000
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: