سامانه تأمین سرمایه جمعی راتا

×
ورود / ثبت نام
برگ نخست ایجاد کمپین همه‌ی کمپین‌ها جست‌وجو
Image

انواع روش های تامین مالی جمعی | مدل مبتنی بر سهام

تامین مالی جمعی، چند مدل شناخته شده دارد.که در هر قسمت از آکادمی به سراغ یکی از آن ها می رویم.در این قسمت به سراغ مدل مبتنی بر سهام رفته ایم.

مدل مبتنی بر سهام:

در این روش، صاحب ایده یا کسب‌وکار در برابر سرمایه‌گذاری حامیان و سرمایه‌گذاران به آن‌ها سهام ارائه می‌دهد. به بیان دیگر حامیان با حمایت از کسب‌وکار در تامین سرمایه، سهامدار می‌شوند. یکی از مزایای این روش برای کسب‌وکارها این است که صاحبان سهام در ارتباط با قیمت و نحوه توزیع آن تصمیم‌گیری می‌کنند.

تصویب قانون جابز آمریکا در سال 2012، منجر به رشد چشمگیر تامین مالی جمعی به ویژه مدل تامین مالی جمعی مبتنی بر سهام شد. این قانون در راستای جمع‌آوری آزادانه و بهبود دسترسی به سرمایه جهت راه‌اندازی و کارآفرینی از طریق یک مکانیزم آنلاین به منظور فروش اوراق بهادار یا سهام به سرمایهگذاران عمومی به امضا رسید. به موجب این قانون، ارائه‌دهنده پلت‌فرم آنلاین جهت تامین مالی جمعی، نیازمند مجوز کارگزاری است. در حالی که سرمایهگذاران معاف از ثبت‌نام در کمیسیون اوراق بهادار هستند.

از نمونه‌های مدل مبتنی بر سهام می‌توان به «اسوب» (که به تازگی به «اینیبل فاندینگ» تغییر نام داده است.) و «سیمبید» اشاره کرد.

 

یک نمونه موفق مدل مبتنی بر سهام- اسوب

اسوب یک پلت‌فرم استرالیایی است. با استفاده از پلت‌فرم اسوب، شرکت‌های غیر بورسی سرمایۀ مورد نیاز خود را در قالب اوراق بهادار شرکتی منتشر نموده و مستندات لازم، جهت شفاف‌سازی اطلاعات را بر روی پلتفرم قرار می‌دهند. سپس سرمایه‌گزاران با خرید اوراق، سرمایۀ لازم آن شرکت یا طرح را تامین می‌کنند.

اسوب راه‌کارهایی نظیر مشاوره‌های بازاریابی، چگونگی افزایش سرمایه، بودجه‌بندی، چگونگی افزایش سهام، ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و غیره را ارائه می‌دهد.

در قسمت‌های بعد آکادمی راتا با روش‌های دیگر تامین مالی جمعی آشنا خواهیم شد.

انواع روش های تامین مالی جمعی: 


 

عکس پروفایل اویس رستمی

بسیار دقیق و آموزنده بود.

1398/05/26