سامانه تأمین سرمایه جمعی راتا

×
ورود / ثبت نام
برگ نخست ایجاد کمپین همه‌ی کمپین‌ها جست‌وجو

پرسش‌های متداول

شاید پرسش شما نیز در این میان پاسخ داده شده باشد!

بله، به منظور بررسی اولیه ایده و منطبق بودن با قوانین راتا، صاحب ایده باید در سایت ثبت نام کند تا احراز هویت او تایید شود.

هر چه شما، خلاقانه تر و بهتر بتوانید ایدۀ خود را پرورش دهید، شانس بیشتری برای همراهی حامیان خواهید داشت. توصیف ایده باید به گونه ای باشد که حامیان دید روشنی از آنچه قرار است با مشارکت آن ها خلق شود، داشته باشند.

ارزش یک ایده به اجرایی شدن آن است و ایده هایی که در ذهن شما باشد و به اجرا نرسد، آورده ای نخواهند داشت. چنانچه ایده شما قانونی باشد، راتا از شما حمایت می کند تا ایدۀ خود را با طیف وسیعی از حامیان به اشتراک گذاشته و رویاهای خود را محقق نمایید. مالکیت معنوی ایده کاملا برای صاحب ایده است و به نام مالک ایده در راتا منتشر خواهد شد و حقوق آن متعلق به ایده پرداز است. در واقع ما نه تنها از ایده ها سوءاستفاده نمی کنیم، بلکه به دیده شدن و اجرایی کردن آن کمک می کنیم. راتا تنها به دنبال ایجاد بستری برای گسترش حمایت و بخشش است و نمی خواهد تولیدکننده باشد.

راتا با فراهم آوردن بستری در تلاش است حامیان را به صاحبان ایده مرتبط سازد. به علاوه راتا در نظر دارد چنانچه یک ایده به مرحلۀ اجرا رسید، در مراحل بعدی کسب وکار، به مالک کسب وکار در تامین مالی از روش های دیگر نظیر وام بانکی کمک کند.

در صورتی که پروژه تعریف شده نتواند در مدت زمان تعیین شده در کمپین سرمایه مورد نظر خود را جذب کند، کمک حامیان در حساب کاربری آن ها باقی می ماند و آن ها می توانند این کمک را به کمپین دیگری تخصیص دهند، یا درخواست بازپرداخت وجه کمک شده با کسر کارمزد بانکی را خواستار شوند. در صورت عدم موفقیت کمپین، اگر چنانچه صاحب ایده بتواند نشان دهد که مابقی سرمایه مورد نیاز را از راه های دیگر (هزینۀ شخصی یا وام) می تواند تامین نماید، مبلغ جمع آوری شده به حساب صاحب ایده واریز می شود.

قبل از انتشار کمپین تفاهم نامه ای بین راتا و مالک ایده امضا می شود که در آن زمانبندی پرداخت سرمایۀ جذب شده مشخص شده است. مالک ایده می تواند با ارائۀ گزارش هر مرحله و عمل به تعهد بیان شده در کمپین، پرداخت بعدی را طبق برنامۀ توافق شده دریافت کند.

ایده هایی تایید می شوند که نوآورانه و خلاقانه باشند و ارزش جدیدی به مخاطبان ارائه نماید.

در هنگام ثبت ایده در سایت، وارد کردن اطلاعات تماس و بارگزاری تصویر کارت ملی کفایت می‎کند. مدارک تکمیلی در صورت تائید ایدۀ اولیه و ایجاد کمپین از شما دریافت می شود.

در حال حاضر بررسی ایده ها توسط تیم داوری راتا، حداکثر تا 5 روز کاری طول خواهد کشید.

خیر. تنها پروژه هایی که در توصیف آن ها صاحب ایده، برای محصول نهایی پاداش تعریف کرده، مسئول پروژه متعهد به ارسال پاداش به حامیان است. این پاداش ها به چند صورت می تواند تعریف شود: 1) برای تمام حامیان پاداشی جهت قدردانی تعیین شود. 2) تنها برای تعداد محدودی از حامیان (برای مثال 10 حامی اول) یا برای حمایت های بالاتر از یک مبلغ خاص پاداش در نظر گرفته شود. 3) صاحبان ایده، برای کمک هایی با مبالغ مختلف پاداش هایی با ارزش های متفاوتی در نظر بگیرند.

بله، با توجه به این که در برخی پروژه ها که جنبۀ خیریه ندارد، پاداشی برای حامیان در نظر گرفته می شود، لازم است اطلاعات حامیان جهت ارسال پاداش در سایت ثبت شود. به علاوه، اگر پروژه ای به حد نصاب نرسد و با شکست مواجه شود، راتا متعهد است کمک انجام شده را به حساب کاربری حامیان بازگردانده و ثبت کند.

با انتخاب یک پروژه و طی کردن مراحل پرداخت، می توان از پروژه حمایت کرد. در صورتی که پروژه دارای پاداش باشد، حامی می تواند بعد از انتخاب پروژه، پاداش خود را انتخاب نماید. در برخی از پروژه ها، پاداش ممکن است بر اساس میزان کمک حامیان متفاوت باشد.

بله، تا 48 ساعت مانده به پایان کمپین شما می توانید با مراجعه به پروفایل خود در بخش تراکنش های مالی انصراف خود را از حمایت اعلام کنید

ضمانت اجرای پروژه، بر عهدۀ صاحبان پروژه است و راتا نمی تواند اجرایی شدن پروژه را تضمین کند.

حامیان می توانند هر مبلغی را برای حمایت از ایده مورد نظر خود، اختصاص دهند.

خیر. تنها پروژه هایی که در توصیف آن ها صاحب ایده، برای محصول نهایی پاداش تعریف کرده باشد، مالک ایده را متعهد می کند، پس از پایان پروژه، پاداش تعیین شده را برای حامیان ارسال نماید. پاداش ها به چند صورت می تواند تعریف شود: 1) برای تمام حامیان پاداشی جهت قدردانی تعیین شود. 2) تنها برای تعداد محدودی از حامیان (برای مثال 10 حامی اول) یا برای حمایت های بالاتر از یک مبلغ خاص پاداش در نظر گرفته شود. 3) صاحبان ایده، برای کمک هایی با مبالغ مختلف پاداش هایی با ارزش های متفاوتی در نظر بگیرند.

سوالی هست که جواب نداده باشیم؟ از ما بپرسید!