سامانه تأمین سرمایه جمعی راتا

×
ورود / ثبت نام
برگ نخست ایجاد کمپین همه‌ی کمپین‌ها جست‌وجو

انواع روش های تامین مالی جمعی | مدل مبتنی بر وام دهی

تامین مالی جمعی، چند مدل شناخته شده دارد که در هر قسمت از آکادمی راتا به سراغ یکی از آن ها می رویم. در این قسمت به سراغ مدل مبتنی بر وام دهی رفته ایم.

مدل مبتنی بر وام‌دهی:

در این روش، کارآفرینان و وام‌گیرندگان می‌توانند سرمایه خود را از طریق وام جمع‌آوری کنند و مبلغ وام را در یک بازه مشخص و با نرخ بهره تعیین شده به وام‌دهندگان پرداخت نمایند.

مدل مبتنی بر وام‌دهی، یک جایگزین مستقیم برای یک وام بانکی است. با این تفاوت که به جای وام گرفتن از یک منبع مشخص (بانک)، شرکت‌ها می‌توانند از ده‌ها و گاهی صدها نفر از افرادی که تمایل به دادن وام به متقاضیان دارند، پول قرض بگیرند. پلت‌فرم‌های کراودفاندینگ در این روش وام‌دهنده‌ها را به وام‌گیرنده‌ها متصل می‌کنند و نرخ‌های متفاوتی را بر اساس میزان مبلغ وام و بهره پیشنهاد می‌دهند. وام‌گیرندگان پس از بررسی پیشنهادات وام را با کم‌ترین نرخ بهره می‌پذیرند. به بیان دیگر پلتفرم‌های وام‌دهی وظیفه مطابقت وام‌دهندگان با وام‌گیرندگان را دارند.

یکی از مزایای این روش انعطاف‌پذیری بیشتر متناسب با نرخ بهره است. اگر یک ایده یا کسب‌وکار محبوب باشد، وام‌دهندگان ممکن است با یکدیگر به رقابت بپردازند تا وام خود را با نرخ بهره بهتری ارائه دهند، چون اعتماد بیشتری به آن ایده یا کسب و کار دارند. به این روش در برخی از منابع، مدل مبتنی بر بدهی هم گفته می‌شود.

مدل مبتنی بر وام خود شامل دو مدل وام‌دهی فرد به فرد و وام‌دهی فرد به سازمان است. از اولین پلتفرم‌های وام‌دهی فرد به فرد می‌توان به زوپا و از برترین مدل‌های وام‌دهی فرد به سازمان می‌توان به فاندینگ سیرکل اشاره کرد.

یک نمونه موفق مدل مبتنی بر اهدا-زوپا

زوپا اولین پلتفرم وام‌دهی فرد به فرد است که صاحبان سرمایه را با صاحبان ایده (افراد نیازمند سرمایه) پیوند می‌دهد. در این پلتفرم در ابتدا امتیاز اعتباری متقاضیان وام بررسی می‌شود. وام‌دهندگان پیشنهاد خود را شامل میزان سرمایه‌گذاری، بهره و مدت زمان بازپرداخت مورد نظر ارائه می‌کنند. جهت کاهش و تقسیم ریسک وام‌دهندگان هر وام‌دهنده بخشی از میزان وام مورد تقاضای هر وام‌گیرنده را تعهد و پرداخت می‌کند. پس از تعیین وام‌دهنده و وام‌گیرنده، متقاضی وام و ارائه‌دهنده وام فرم‌های قرارداد قانونی را تکمیل می‌کند.

اطلاعات بالا هر چند ماه یک‌بار به روز می‌شود. آمارهای بیشتر را می‌توان از اینجا دید.

در قسمت‌های بعد آکادمی راتا با روش‌های دیگر تامین مالی جمعی آشنا خواهیم شد.

انواع روش‌های تامین مالی جمعی: