سامانه تأمین سرمایه جمعی راتا

×
ورود / ثبت نام
برگ نخست ایجاد کمپین همه‌ی کمپین‌ها جست‌وجو

انواع روش های تامین مالی| پس انداز شخصی

اولین راهی که برای تامین مالی پروژه ها به ذهن می رسد، استفاده از سرمایه شخصی است. اگر پول مان کافی نباشد به سراغ اطرافیان می رویم و نهایتا به فکر روش های پردردسر می افتیم

از جیب خودتان و خانواده و دوستان

معمولا اولین راهی که برای تامین مالی پروژه‌ها به ذهن‌مان می‌رسد، دست کردن در جیب خودمان است. در صورتی که پول‌مان کافی نباشد به سراغ خانواده و دوستان خود می‌رویم. بعد از ناامید شدن از این دو راه است که ممکن است به فکر روش‌های دیگری بیافتیم که پر دردسرتر است. یا دست کم تصور می‌کنیم دردسر بیشتری دارد.

پس از آشنایی با کسب‌وکارهای کوچک و متوسط و استارت‌آپ‌ها و کلیاتی درباره تامین مالی در قسمت اول، در قسمت دوم از آکادمی راتا درباره انواع روش‌های تامین مالی به سراغ دو روشی که شاید برای همه آشناتر باشد رفته‎‌ایم و نگاهی به مزایا و معایب هرکدام از این دو روش انداخته‌ایم.

 

پس‌انداز شخصی:

استفاده از پس‌انداز شخصی از ابتدایی‌ترین و بدیهی‌ترین روش‌های تامین مالی است و صاحب ایده از سرمایه خود برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود استفاده می‌کند.

مزایا:

1. فرد نسبت به کسب‌وکار خود کنترل کامل دارد و می‌تواند آزادانه در ارتباط با نحوه هزینه‌کردن تصمیم‌گیری کند.

2. حس رضایت فردی از صرف هزینه برای کسب‌وکار شخصی

معایب:

1. در صورتی که کسب‌وکار شکست بخورد، فرد تمام سرمایه خود را از دست خواهد داد.

2. این احتمال وجود دارد که صاحب ایده سایر فرصت‌های جذب سرمایه و سرمایه‌گذاران را از دست بدهد.

 

دوستان و اعضای خانواده:

در این مدل، صاحب ایده می‌تواند از دوستان، خانواده یا همکاران خود برای کمک به راه‌اندازی کسب‌وکار و جذب سرمایه کمک بگیرد. این نوع روش تامین مالی، به جای ارزیابی طرح کسب‌وکار، بیشتر به رابطه فرد با اطرافیان خود بستگی دارد. هدف از این نوع جذب سرمایه، کمک به شروع کسب‌وکار و رسیدن به نقطه‌ای است که کارآفرین بتواند به دنبال و دریافت سایر انواع بودجه باشد.

مزایا:

1. فرآیند تامین مالی سریعتر و روش‌های پرداخت انعطاف‌پذیرتر است.

معایب:

1. دوستان و اعضای خانواده بدون ارزیابی امکان‌پذیری و سودآوری طرح و ایده کسب‌وکار، سرمایه را در اختیار فرد قرار می‌دهند، چون معمولا تخصص کافی جهت انجام این کار را ندارند.

2. در صورت شکست ایده، به غیر از سرمایه مادی، مهمترین سرمایه معنوی فرد که ارتباطات او با دوستان و آشنایان است نیز به خطر می‌افتد. به همین خاطر فرصت برای جبران آن شکست مالی سخت‌تر می‌شود.

انواع روش های تامین مالی :