سامانه تأمین سرمایه جمعی راتا

×
ورود / ثبت نام
برگ نخست ایجاد کمپین همه‌ی کمپین‌ها جست‌وجو

انواع روش های تامین مالی| از جمع، کمک بگیرید!

یکی دیگر از روش های تامین مالی، مدل تامین مالی جمعی است. در این روش پلتفرم های اینترنتی سرمایه های کوچک و بزرگ را به سمت پروژه هایی که به شکلی خیرش به جامعه می رسد، جمع آوری و هدایت می کنند.

از جمع کمک بگیرید!

یکی از روش‌های تامین مالی پروژه که به ویژه در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از محصولات جدید دنیای فن‌آوری به کمک این روش ایجاد شده، تامین مالی جمعی است. در این روش پلتفرم‌های اینترنتی سرمایه‌های کوچک و بزرگ را به سمت پروژه‌هایی که به یک شکلی خیرش به جامعه می‌رسد، جمع‌آوری و هدایت می‌کنند. پروژه‌هایی که گستره‌اش ممکن است از همسایگی ما شروع شود و تا پهنه بزرگی از سرزمین‌مان را در بر بگیرد. در این روش ممکن است ایده شما یک کار نیکوکارانه و خیریه باشد و یا تولید محصولی تجاری یا فرهنگی که خیرش در ابتدا به شما و بعدتر به جامعه می‌رسد.

در این قسمت از انواع روش‌‎های تامین مالی، پس از آشنایی با مزایا و معایب تامین منابع از طریق پس‌انداز شخصی و نیز خانواده و دوستان که در قسمت دوم به سراغش رفته بودیم، به سراغ آشنایی با روش تامین مالی جمعی رفته‌ایم.

تامین مالی جمعی:

تامین مالی جمعی یا Crowdfunding، یک روش جمع‌آوری سرمایه یا کمک‌های کوچک مالی است که از طریق یک پلت‌فرم آنلاین، برای حمایت مالی از یک ایده، پروژه یا کسب‌وکار مشخص انجام می‌شود.

مزایا:

1. مهم‌ترین مزیت این روش برای صاحبان ایده، دسترسی آسان و بدون واسطه به سرمایه‌گذاران، حامیان و وام‌دهندگان است.

2. در مدل‌های مبتنی بر پاداش و اهدا، صاحبان ایده نیازی به بازپرداخت سرمایه جمع‌آوری شده ندارند و با کمترین ریسک و هزینه، سرمایه مورد نیاز خود را تامین می‌کنند.

3. از طریق پلتفرم‌های تامین مالی جمعی، صاحبان ایده قبل از راه‌اندازی کسب‌وکار یا محصولات نوآورانه، مشتریان بالقوه را آگاه و جذب می‌نمایند. به نوعی برای محصولی که در آینده تولید خواهد شد، در این روش پیشاپیش تبلیغ می‎شود.

4. در مدل‌های مبتنی بر وام‌دهی، معمولا نرخ‌های پیشنهادی برای وام‌ها کمتر از بانک‌ها بوده و پیچیدگی‌های اعتباری کمتر است. (اگرچه در بیشتر موارد، اعتبار وام‌گیرندگان مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما کمبود اعتبار به معنی از دست دادن فرصت‌های تامین سرمایه نیست، بلکه به معنای نرخ بالاتر بهره پیشنهادی خواهد بود.)

5. برای وام‌دهندگان نیز به دلیل مدل تسهیم ریسک در بین مجموعه‌ای از وام‌دهندگان، در صورت عدم بازپرداخت وام، وام‌دهندگان مبلغ ناچیزی متحمل ضرر می‌شوند.

معایب:

1. نیازمند زمان جهت به حد نصاب رسیدن حامیان به ویژه در پروژه‌های بزرگ است.

انواع روش های تامین مالی :