سامانه تأمین سرمایه جمعی راتا

×
ورود / ثبت نام
برگ نخست ایجاد کمپین همه‌ی کمپین‌ها جست‌وجو

انواع روش های تامین مالی | سرمایه گذاران فرشته

سرمایه گذارانی که برای کسب وکارهای نوپا حکم فرشته ای را دارند .آنان به واسطه ریسکی که می کنند، از طرف صاحبان ایده بسیار محترم شمرده می شوند و روی چشم شان جای دارند!

سرمایه‌گذارای که فرشته است!

در قسمت‌های قبلی آکادمی راتا، به سراغ چند روش تامین مالی رفتیم. با هم مزایا و معایب روش تامین مالی از طریق پس‌انداز شخصی و پس‌انداز خانواده و دوستان را بررسی کردیم و سپس با روش «تامین مالی جمعی» آشنا شدیم.

حالا در این قسمت نوبت به سرمایه‌گذارانی رسیده که برای کسب‌وکارهای نوپا حکم فرشته‌ای را دارند که قرار است صاحبان ایده را به راه راست هدایت کنند. سرمایه‌گذارانی که به واسطه ریسکی که می‌کنند، از طرف صاحبان ایده بسیار محترم شمرده می‌شوند و روی چشم‌شان جای دارند!

 

سرمایه‌گذاران فرشته:

سرمایه‌گذار فرشته که به آن فرشته کسب‌وکار، سرمایه‌گذار غیر رسمی، بنیان‌گذار فرشته، سرمایه‌گذار خصوصی یا سرمایه‌گذار دانه نیز گفته می‌‌شود، فرد ثروتمندی است که سرمایه لازم جهت شروع یک کسب‌وکار را معمولا در ازای سهام یا حقوق مالکیت، فراهم می‌‌کند.

سرمایه‌گذاران فرشته، به جای منفعت‌جویی از بازار سرمایه‌ای مانند سهام، ترجیح می‌‌دهند روی استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری کنند. چرا که ممکن است منافع سرشاری از محل سرمایه‌گذاری انجام شده به دست آورند و به همین دلیل هم دست به یک سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز می‌‌زنند. مقدار تامین مالی در این مرحله بسیار کم است و تامین مالی صورت گرفته، تنها جهت توسعه دادن ایده تا نقطه‌ای است که طرح کسب‌وکاری معقول ایجاد شود.

احتمالا برجسته‌ترین نمونه از این نوع تامین مالی، سرمایهگذاری صورت گرفته بر روی پروژه گوگل باشد. گوگل به عنوان یک پروژه تحقیقاتی در سال 1995 توسط لَری پِیج و دوستش سِرگی برین، دانشجویان دکترای دانشگاه استنفورد آغاز شد. این دو، پروژه تحقیقاتی خود را به بزرگترین موتور جستجوی دنیا مبدل کردند.

 

مزایا:

1. سرمایه‌گذاران فرشته به دلیل تجارب ارزشمندی که در صنعت دارند، مشاوران و راهنمایان ارزشمندی به شمار می‌‌روند.

معایب:

1. در این روش صاحبان ایده تا حدی کنترل کسب‌وکار خود را از دست می‌‌دهند، چون سرمایه‌گذاران فرشته در تصمیم‌گیری‌ها تا حدی سهیم هستند.

انواع روش‌های تامین مالی :