سامانه تأمین سرمایه جمعی راتا

×
ورود / ثبت نام
برگ نخست ایجاد کمپین همه‌ی کمپین‌ها جست‌وجو

انواع روش های تامین مالی | سرمایه گذران سهام

در انواع روش های تامین مالی حالا نوبت به سرمایه گذاران سهام رسیده است. کسانی که با پرداخت مقدار مشخصی پول، بخشی از سهام شرکت را از آن خود می کنند و پس از آن در سود و زیان آن شرکت شریک می شوند.

تا اینجای کار، برای‌تان از سرمایه‌گذاران فرشته، سرمایه‌گذاران خطرپذیر و سرمایه‌گذاران قرضه گفته‌ایم. همچنین مزایا و معایب روش‌های تامین مالی از پس‌اندازهای شخصی و خانوادگی را دیدیم و با تامین مالی همگانی هم آشنا شدیم.

حالا نوبت به سرمایه‌گذاران سهام رسیده است. کسانی که با پرداخت مقدار مشخصی پول، بخشی از سهام شرکت را از آن خود می‌کنند و پس از آن در سود و زیان آن شرکت شریک می‌شوند.

سرمایه‌گذران سهام[1]:

سرمایه‌گذاران سهام، افرادی هستند که سرمایه خود را در ازای سهیم شدن در سهام و سود، در اختیار صاحبان کسب‌وکار قرار می‌دهند. تامین مالی از طریق سرمایه‌گذاران سهام از گران‌ترین انواع تامین مالی هستند.[2] به طور معمول، سرمایه‌گذاران سهام هیچ تضمینی از بازگشت سرمایه خود ندارند و ممکن است پول خود را از دست بدهند.

این سرمایه‌گذاران اغلب مزایای خاصی را برای خود در نظر می‌گیرند تا خطر سرمایه‌گذاری خود را جبران کنند. برای مثال، سرمایه‌گذار می‌تواند در قرارداد قید نماید که سرمایه اولیه او بعد از مدت زمان خاص (مثلا 3 سال) به او بازگردانده شود. شرایط قرارداد توسط مالک شرکت و سرمایه‌گذار مشخص می‌شود و کاملا به طرفین وابسته است.[3]

مزایا:

1. نیاز به بازپرداخت سرمایه جذب شده نیست.

2. ریسک و مسئولیت‌های کسب‌وکار میان مالک کسب‌وکار و سرمایه‌گذاران توزیع می‌شود.

معایب:

1. سهمی از مالکیت کسب‌وکار در قالب سهام به سرمایه‌گذاران واگذار می‌شود.

2. معمولا سرمایه‌گذاران در این مدل به داشتن سمت‌های مدیریتی اصرار دارند و در این حالت صاحبان کسب‌وکار آزادی کامل برای تصمیم‌گیری نخواهند داشت.

3. بخشی از سود شرکت، متعلق به سرمایه‌گذاران سهام خواهد بود.

انواع روش‌های تامین مالی :

 

[1] Equity Investors

[2] (Investor Insights, 2015-2016)

[3] (CLEVERISM, 2014)