ساز شهری

پروژۀ «ساز شهری» با هدف پیوند زدن هنر موسیقی با فضاهای عمومی طراحی شده. موسیقی و استفاده از صداهای آهنگین راه حلی عملی برای ارتقای کیفیت فضاهای شهری است. ساز شهری عموما یک بدنه مقاوم فلزی داشته و ساختاری ساده و کاربردی برای استفاده همگان دارد و نواختنش نیازی به دانش موسیقی ندارد. ما تصمیم داریم با استفاده از روش تامین مالی جمعی، این پروژه را که خود ماهیتی مشارکتی و کنشگرانه دارد، پیش ببریم و هزینه های تولید این ساز تازه را تامین کنیم.

آستیاژ ضیائی

1 کمپین

سرمایه جذب شده : 1,615,000 تومان (10%)

12حامی

سرمایه مورد نیاز : 15,000,000 تومان

پایان یافته

بسته ها

داستان

که هستیم؟

گروه پروژۀ «ساز شهری»، متشکل از آستیاژ ضیائی، پیمان خازنی، حمیدرضا شریف‌نیا، رضا بهبودی و مصطفی صادق‌زاده است. در این جمع افرادی با حوزه‌های تخصصی متنوع اعم از شهرساز، موسیقیدان، معمار، مهندس سازه و صنعتگر دور هم جمع شده‎اند تا بتوانند با هم‎افزایی گروهی از پس تولید این ساز تازه بر بیایند.

 

از کجا شروع شد؟

اولین قدم‌ها برای تشکیل این مجموعه در سال 1395 و در پی پژوهش‌هایی در زمینۀ صدا و شهر توسط آستیاژ ضیائی برداشته شد. در اردیبهشت ماه  سال 1397 و پس از قرارگیری تدریجی افراد همفکر و همسو در کنار هم، اولین نمونه از این ساز به نام "زیگورات" آماده و طی مراسمی با حضور اساتید شهری و اهالی هنر در حیاط اصلی فرهنگسرای نیاوران رونمایی و جانمایی شد. این ساز که می‌توان آن را سازه‌ای اینتراکتیو نامید حدود 9 ماه در حیاط اصلی این فرهنگسرا مستقر شد و مورد استقبال مخاطبان و خصوصا صاحب‌نظرانِ حوزه‌های مختلف موسیقی، شهرسازی، علوم اجتماعی و ... قرار گرفت.

ساز زیگورات

« ساز زیگورات »

آیین رونمایی ساز زیگورات

« آیین رونمایی ساز زیگورات »

«ویدیو پرفورمنس ساز زیگورات»

کجای کاریم؟

واکنش‌های مثبت، باعث شد تا ما تصمیم به ادامه دادن این پروژه بگیریم. تلاش اصلی ما بر افزایش تعداد سازه‌ها بود و همچنین تنوع در طراحی و صدادهی آنها. همزمان هم با مدیران شهری جلساتی برای نصب این سازه‌ها در فضای عمومی در سطح شهر برگزار شد که متاسفانه به دلیل مشکلات معمول در روند اداری، تاکنون این همکاری‌ها عملیاتی نشده است. 

بر این اساس گروه ما تصمیم گرفت که برای گسترش این تفکر که خود نمونه‌ای خلاقانه در فضاهای شهری به حساب می‌آید، به سراغ روشی خلاقانه برای تامین هزینۀ ساخت و نصب این سازه‌ها در فضای عمومی برود و از روش تامین مالی جمعی یا کراودفاندینگ کمک بگیرد.

ما در این مسیر می‌خواهیم از هنر دوستان و اهالی فرهنگ کمک بگیریم تا با کنار هم قرار گرفتن حمایت‌ها، یک کار به ظاهر غیرممکن را ممکن کنیم. می‎خواهیم با همراهی شما این تجربۀ شنیداری منحصر به فرد را برای تعداد بیشتری از افراد جامعۀمان فراهم کنیم. هدف ما از این کمپینِ کراودفاندینگ، تامین هزینه‎های ساخت یک‌به‌یک این سازها و در صورت ادامه داشتن این همراهی، کنار هم قرار دادن این مجموعه و ساخت اولین پارک موزیکالِ شهر تهران است.

مقولۀ سازه‌های اینتراکتیو حتی در کشورهای پیشرفته نیز موضوعی نسبتا جدید است. اما در نسبتِ با ایران سال‌هاست که در بسیاری از کشورها این مجموعه‌ها ساخته شده و مطالعات اجتماعی و حتی روانشناختی هم نشان از نتایج حیرت‌انگیز این صداهای آهنگین در روحیه شهروندان داشته است.

به همین خاطر شاید همین امروز هم برای کلانشهری مانند تهران ساخت این مجموعه‌ها دیر به نظر برسد. اما از دیدگاه ما ساخت آن خصوصا با استفاده از روش تامین مالی جمعی و با حمایت تک‌تک افراد دغدغه‌مند، می‌تواند پیامی مثبت برای همۀ استفاده‌کنندگانِ از آن، در پِی داشته باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

دیدگاه ها

0 دیدگاه

حامیان

 • پیمان خازنی

  پیمان خازنی

 • مائده ادبی مهذب

  مائده ادبی مهذب

 • آذين باقرنيا

  آذين باقرنيا

 • دنیا رضایی

  دنیا رضایی

 • پروین فراهانی

  پروین فراهانی

 • سمیه جابری

  سمیه جابری

 • سینا نظری

  سینا نظری

 • صبا اخوان مقدم

  صبا اخوان مقدم

 • سمیرا گرجی

  سمیرا گرجی

 • نرگس کازرانی

  نرگس کازرانی

 • اویس رستمی

  اویس رستمی

 • مهدیه اسمی خانی

  مهدیه اسمی خانی